MkGamers
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

S.T.A.L.K.E.R.

+4
bandicoot
Dario
Admin
777
8 posters

Go down

S.T.A.L.K.E.R. Empty S.T.A.L.K.E.R

Пишување  777 Чет Сеп 20, 2007 4:53 am

http://www.stalker-videogame.com

Видете и самите. Според ова што го читнав, изгледа доста импресивно...

Да не има некој гејмерско искуство со играва? Very Happy
777
777

Male Број на мислења : 3
Age : 35
Локација : Somewhere in time
Registration date : 2007-08-15

Вратете се на почетокот Go down

S.T.A.L.K.E.R. Empty Re: S.T.A.L.K.E.R.

Пишување  Admin Чет Сеп 20, 2007 12:44 pm

Да, еве ја ја играв.
Многу е добра. Се дешаа у Чернобил. Финтава е тоа што ти си еден од тие што собираат остатоци и чуда од местото. Финтава е да дојдеш до „Забранетата Зона“, као демек имало нешто таму. Многу добар ФПС. Прво тепаш људи, после тепаш јебени мутанти. Полињата со радијација са супер изразени. се гледаат како полу транспарента сфера изградена од вода, што го мењава и погледот кога се движите околу неа. Као Блум ефект.
Се озрачувате, после ви се намалува енергијата постепено, додека не се намали зрачењето до нула. Можете да користите специјална опрема што ќе ве штити од радијација. Имате инвентори каово било која РПГ игра, што ја прави играта доста интересна. Инвенторито е ограничено со тежина, што е пореално отколку во други игри.
Прво работите за еден човек, уствари тоа е главната приказна. Можете да земате споредни мисии од другите како вас. Може да имате пријатели од кај вас, да се здружите со некоја група и сл. Можете да тргувате со било кого, ако тој може да ви понуди пари, и ако ја имате правата стока.
Како предмети во играта најќесто се среќаваат мед-кит, водка и оружја. Имате можност да носите руда(или некојси озрачен материјал) што ќе накачи озрачување врз вас, но ќе ви дава бонус во одбрана.
Играта има седум можни краја, ама јас не ја пројдов ниеднаш, затоа што не играм многу ФПС.

Поздрав 777!
Admin
Admin
Admin

Male Број на мислења : 260
Age : 32
Локација : Тетово, пред компјутер.
Registration date : 2007-08-14

https://mkgamers.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

S.T.A.L.K.E.R. Empty Re: S.T.A.L.K.E.R.

Пишување  Admin Чет Сеп 20, 2007 12:48 pm

Уште нешто:
Играва требеше да излезе околу 2002, па ја одложуваја до 2004, 2005, 2006, и еве ни ја летово.
Првиот трејлер, памтим на ентер емисијата го дадоа, меѓу првите емисии го имаше, и не беше баш како што изгледа денеска играва. Ама не знам што бидна, излагаја понови и понови енџини, и играта се усовршуваше.
Не дека сега е совршенство, ама е меѓу најдобрите ФПС што може да се најдат.
Admin
Admin
Admin

Male Број на мислења : 260
Age : 32
Локација : Тетово, пред компјутер.
Registration date : 2007-08-14

https://mkgamers.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

S.T.A.L.K.E.R. Empty Re: S.T.A.L.K.E.R.

Пишување  Dario Чет Сеп 20, 2007 5:48 pm

ima sansa da mi fati
??????Very Happy
Dario
Dario

Male Број на мислења : 67
Age : 31
Локација : Tetovo
Registration date : 2007-08-14

Вратете се на почетокот Go down

S.T.A.L.K.E.R. Empty Re: S.T.A.L.K.E.R.

Пишување  Admin Чет Сеп 20, 2007 6:50 pm

Dario, не знаем што да ти кажем.
Има шансе, али моеш да пробаш. инаку ја имам Smile

А, уште нешто. Ќе излага продужение на играва, S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky!
Има да биде добра, осеќам! Инаку една напомена: Клијр Скај има поддршка за ДиректХ 10, кој сеа за сеа е конструиран за Виста, па го има и за ХР со некои пачови и глупости.
Admin
Admin
Admin

Male Број на мислења : 260
Age : 32
Локација : Тетово, пред компјутер.
Registration date : 2007-08-14

https://mkgamers.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

S.T.A.L.K.E.R. Empty Re: S.T.A.L.K.E.R.

Пишување  bandicoot Пет Сеп 21, 2007 4:58 pm

I ja ja imam igrano igrava, ubava e igrata ama e polna so bagovi. Kaj nekoi questovi se zaglavuvaat ludjeto u nekoj paket ili slicno i za da se projde misijata treba da se igra odponovo. Ima patchovi za toa ama so piratska verzija dur gi staesh ke puknesh. Inace za DirectX 10 pod XP - zabrajte. Xp koristi razlicen drajver model poradi shto e nevozmozno da se implementira DirectX 10 vo nego. A i da receme deka moze, dzabe vi e - ke vi treba i directx 10 graficka kartica shto poveketo od ovde ( ako ne site ) - nemaat. Ama ne se sekirajte - STALKER ( expansion ) ke ima i directx 9 path - ke mozeme i nie da ja igrame.
bandicoot
bandicoot

Male Број на мислења : 68
Age : 35
Локација : tetovo
Registration date : 2007-08-24

Вратете се на почетокот Go down

S.T.A.L.K.E.R. Empty S.T.A.L.K.E.R.

Пишување  WhiteDeath Сре Ное 21, 2007 2:44 am

Прилично нова игра. Играва се дешава послем чернобил. Ептен малце ја поиграв така да се уште ми е ептен свежа. Но тоа што го видов ептен ме воодушеви!

Ти си сталкер кој извршува миси. Можеш да комуницираш со лугето кои ги срекаваш да ти дават информаци и помош кај треба да се упатиш. Играта е многу тешка барем како што ја видов до сеа. Еве ја офоцијалната страна на играта.

А еве што машина сака
Код:

MINIMUM SYSTEM REQUIREMENTS:
Microsoft® Windows® XP (Service Pack 2) / Microsoft® Windows® 2000 SP4
Processor type : Intel Pentium 4 2.0 Ghz / AMD XP 2200+
512 MB RAM
10 GB available hard drive space
128 MB DirectX® 8.0 compatible card / nVIDIA® GeForce™ 5700 / ATI Radeon® 9600
DirectX® 9.0 compatible sound card
LAN/Internet connection with low latency Cable/DSL speeds for multiplayer
Keyboard, Mouse

RECOMMENDED SYSTEM REQUIREMENTS:
Microsoft® Windows® XP (Service Pack 2) / Microsoft® Windows® 2000 SP4
Processor type : Intel Core 2 Duo E6400 / AMD 64 X2 4200+
1.5 GB RAM
10 GB available hard drive space
256 MB DirectX® 9.0c compatible card / nVIDIA® GeForce™ 7900 / ATI Radeon® X1950
DirectX® 9.0 compatible sound card
LAN/Internet connection with low latency Cable/DSL/T1+ speeds for multiplayer
Keyboard, Mouse

HIGH SYSTEM REQUIREMENTS:
Microsoft® Windows® XP (Service Pack 2) / Microsoft® Windows® 2000 SP4
Processor type : Intel Core2 Duo E6700 / AMD 64 X2 5200+
2 GB RAM
10 GB available hard drive space
512 MB DirectX® 9.0c compatible card / nVIDIA® GeForce™ 8800 / ATI Radeon® X2800
DirectX® 9.0 compatible sound card
LAN/Internet connection with low latency Cable/DSL/T1+ speeds for multiplayer
Keyboard, Mouse

Како што може да се види бара ептен јака машина. Али и многу дава назад Wink

edit: spoeni temi
WhiteDeath
WhiteDeath

Male Број на мислења : 9
Age : 38
Локација : shtipsburk
Registration date : 2007-11-20

Вратете се на почетокот Go down

S.T.A.L.K.E.R. Empty Re: S.T.A.L.K.E.R.

Пишување  Metalcore Чет Ное 22, 2007 3:18 pm

Stvarno igrava e jaka ama kaj mene e slab pcito i mi seckase ko ce pukav i nekos i me isvrlase Sad
Metalcore
Metalcore

Male Број на мислења : 41
Age : 34
Локација : Prilep
Registration date : 2007-10-16

Вратете се на почетокот Go down

S.T.A.L.K.E.R. Empty Re: S.T.A.L.K.E.R.

Пишување  Velko Чет Ное 22, 2007 3:31 pm

НОВА!?!?!?!
Ја глеав трејлер за ова пред ЦЕЛИ 2 ГОДИНИ! Овие имаат ЕПТЕН мрзлив тим шо работи на неа. Читав пред 4 години дека ќе биде Oblivion Lost, па после видов Shadow Of Chernobyl и викам ЕЈ НОВА. Нема везе. Многу лудо изгледа ама па 5-6 години на една игра да работат...
Velko
Velko

Male Број на мислења : 61
Age : 32
Локација : City 17 Ruins
Registration date : 2007-10-13

Вратете се на почетокот Go down

S.T.A.L.K.E.R. Empty Re: S.T.A.L.K.E.R.

Пишување  Admin Чет Ное 22, 2007 11:38 pm

Точно е дека ја работат 5-6 години, ама и да знаете дека вреди да се поигра.
Не е којзнае што. Је добра. И не е тешка уопште. Ако сте играле други фпс без проблем, оваја ќе биде „peace of cake“. alien
Admin
Admin
Admin

Male Број на мислења : 260
Age : 32
Локација : Тетово, пред компјутер.
Registration date : 2007-08-14

https://mkgamers.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

S.T.A.L.K.E.R. Empty Re: S.T.A.L.K.E.R.

Пишување  Admin Нед Јун 08, 2008 12:30 pm

Ја пројдов за 4 дена(школски), и не е многу долга. Можда не праев којзнае што, ама решаав доста сајд квестови, а репутацијата ми беше 1600+, во споредба со вториот - 980. На крај се заебав, не го утепав Стерлок, и не го решив квестот што ме следеше низ целата игра, ама ја пројдов. Играта нуди доста оружја од реален живот, само со сменети имиња, као АК-47 у играта се наоѓа као АМк 74, а изгледот е ист.

Куроф ми, доста фалење за играва, време е да се контрадиктиктирам самиот себеси:
- Играта смрди, пуна е со багои! Некад морав да идем лоуд гејм само затоа што научникот не моеше да збори со мене да завршим еден обџектив.
- Досадна е! Идеш, идеш, идеш, идеш, идеш, идеш, идеш.....межу свако „идеш“ има уште два збора: „се уморуеш“ и „седиш у место пола саат“. Ми пукна стапов од идење, можда Тетово-Скопје сум го прошол у играва.
- Не е добро состаена! Земаш објектив да убиеш некој сталкер: Идеш на север пет километра зашто тој се наоѓа 5 области над тебе. Го убијаш фино лепо, и за враќање што? Пешки пак? Па пак после напред 5 КМ да продужиш со главната мисија? Па добро бе до когај ваке, 2012 е у пизду матер, има мотори, коле, хеликоптери. Па да напраеле еден водич(НПЦ) што ќе му даеш некоја рубља, па да те однесе на грб до саканото место.
- Тешко се движиш низ играта со Главни и споредни задаче заедно! 30 сајд квеста ми пропаднаја за џабе, само затоа што се наоѓам у густа ситуација во која нема comming back, и тоа свите на парчето „come back for reward“. Па куров ми, многу досадно е тоа.

Ме мрзи више да вреѓам, само има две добри работе: првата е што боље е да играш сталкер него да учиш, втората е тоа што има многу брз сејв.

Поздрав до свите, ако сака некој, мислим дека вреди да се проба.

_________________
Прашајте слободно, не се срамите!
Admin
Admin
Admin

Male Број на мислења : 260
Age : 32
Локација : Тетово, пред компјутер.
Registration date : 2007-08-14

https://mkgamers.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

S.T.A.L.K.E.R. Empty Re: S.T.A.L.K.E.R.

Пишување  hitman Пон Јун 09, 2008 4:40 am

stalker ja igrav 2 pati i 2pati ne ja zavrsiv kako so treba
na pocetok malce me nervirase mn slabo gajdzav so kalasnikoviot duri ne najdov scope
inace se mislam deka imase eden patch koj ovozmuva da gi vozis nekoj od vozilata sto se najduvaat po pat
sega ostanuva da vidime kakva ce bidi stalker clear sky Smile
hitman
hitman

Male Број на мислења : 12
Age : 32
Локација : prilep
Registration date : 2007-12-20

Вратете се на почетокот Go down

S.T.A.L.K.E.R. Empty Re: S.T.A.L.K.E.R.

Пишување  Admin Пон Јун 09, 2008 11:52 am

Могуќе, али на калашот и скоп да му доградиш, пак џабе, само од близу пукање. Ја на почеток само со пиштољ убијав, не идеше калашот Sad

_________________
Прашајте слободно, не се срамите!
Admin
Admin
Admin

Male Број на мислења : 260
Age : 32
Локација : Тетово, пред компјутер.
Registration date : 2007-08-14

https://mkgamers.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

S.T.A.L.K.E.R. Empty Re: S.T.A.L.K.E.R.

Пишување  Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот